Czy jesteś Buntownikiem z Wyboru?


https://i2.wp.com/elfman.cinemusic.net/goodwillhunting/GoodWillHunting_Feature.jpg

W grudniu ubiegłego roku po raz pierwszy udało mi się w całości obejrzeć wyjątkowy film. Dziś, po kilku miesiącach znów do niego wróciłam.

Zachwyciłam się nim, ponieważ nie jest to typowa opowieść o pogoni za swoimi marzeniami, a historia o poszukiwaniu tego, czego naprawdę pragniemy w życiu.

Zaczyna się zwyczajnie. Mamy bohatera: młodego, wszechstronnie utalentowanego, wybitnie inteligentnego chłopaka, który z pozoru nie wyróżnia się niczym szczególnym i pracuje jako sprzątacz na uniwersytecie.

Pewnego dnia rozwiązuje on jedno z trudniejszych zagadnień matematycznych, czym wzbudza zainteresowanie profesora z uczeni, na której pracuje. Ten w zamian, zaciekawiony obrotem spraw postanawia wziąć Willa pod swoją opiekę,przebadać jego umysł, jednocześnie wykrzesać jak najwięcej z młodego talentu.

Na przeszkodzie staje mu jednak nie tylko Will, który, jak można zauważyć już wcześniej mógł być poddawany podobnym badaniom, ale również przyjaciel wykładowcy, Sean.

Ten film zmienia spojrzenie na życie.

„Wolność to prawo duszy do oddychania. Jeśli nie oddycha swobodnie to prawo jest zbyt restrykcyjne. Bez wolności jesteśmy synkopą.” – Will Hunting

Kim jesteś? Willem, Seanem, czy profesorem Geraldem Lambeau?

Ja wciąż czuję, jakbym była gdzieś pomiędzy. Nieustannie próbuję znaleźć odpowiedź na pytanie, co jest dla mnie dobre? Jaką drogę powinnam wybrać, aby być szczęśliwą i spełnioną? Plus jeszcze jedno nie mniej ważne pytanie: Co naprawdę chcesz robić?

To chyba jedno z trudniejszych pytań, jakie pojawia się w naszym życiu. Jedni znają odpowiedź od razu, a przynajmniej od razu wiedzą, w którym kierunku powinni zmierzać. Inni czują się zagubieni. Mają pewne zdolności, czują, że mają do wykonania jakąś misję, ale nie wiedzą, co dalej. Dodatkowo, często pozwalają, aby kierowały nimi emocje, a przede wszystkim strach przed porzuceniem bezpiecznej strefy.

„Przy sztormie każdy port dobry. (…) – Może jesteś w samym środku sztormu, z nieba leje ci się na głowę, fale zgniatają łódkę, wiosła zaraz się połamią, jesteś przerażony i chcesz do portu, więc robisz co trzeba.”- Will Hunting

Faktem jest, że to od nas samych zależy, jaką decyzję podejmiemy, czy skorzystamy ze swoich wrodzonych możliwości, czy też je zaprzepaścimy…

Wolność, wolnością. Bunt, buntem, ale dopóki nie pokonamy własnego strachu. Nie zburzymy muru, który oddziela nas od rzeczywistości, to nie zdziałamy nic w naszym życiu. To już tak jest, a wszystko przez nasz wewnętrzny mechanizm obronny.

„Czujesz się samotny? Masz bratnią duszę? Kogoś, kto rzuca Ci wyzwania? … – Mówię o kimś, kto otwiera przed Tobą horyzonty, dotyka Twojej duszy … Nie będziesz miał dobrych relacji ze światem, ponieważ boisz się postawić pierwszy krok. Widzisz tylko zagrożenia, które czają się w przyszłości.” – Sean Maguire

Prawdą jest, że jeśli na pewnym etapie doznaje się odrzucenia, to później bardzo trudno jest się tego wyzbyć. Ostatecznie odrzucamy innych, zanim pozwolimy się im siebie opuścić, co suma summarum prowadzi do ogromnego braku umiejętności właściwej komunikacji z innymi ludźmi, co wpływa na nasz ostateczny wybór bolesnej, lecz wygodniej samotności.

Zawrócenie czasu nie jest możliwe. Można jedynie próbować zmienić siebie i zrobić coś dla przyszłości, licząc, że rezultaty naszej pracy pojawią się prędzej czy później. Will wybrał to, co uważał za słuszne. Podążył za głosem swojego serca. Miał to szczęście, że spotkał miłość, a to jest coś, co nie jest dane każdemu.

„Czasami ludzie nie wierzą w siebie dopóki ktoś nie uwierzy w nich pierwszy.” – Sean Maguire

Tak po prostu, ale ile przez ten brak zaufania do siebie i nasze tchórzostwo tracimy coś, zawsze !!!

P.s.

W tym roku mija 20 lat od premiery tego filmu. To nie zmienia faktu, że jest ona na tyle uniwersalny, a zarazem istotny dla podejmowanych przez nas wyborów, że nigdy się on nie zestarzeje.

Oskar, Złote Globy. Doborowa obsada. Matt Damon, Ben Affleck, którzy nie tylko bardzo dobrze odegrali swoje role, ale również stworzyli jego scenariusz. Do tego wszystkiego dołączyli się Robin Williams oraz Stellan Skarsgår i mamy jeden z najlepszych filmów swoich czasów.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: