Balansujące seriale #7 (Madam Secretary)


https://i2.wp.com/www.hollywoodreporter.com/sites/default/files/2014/09/madam_secretary_a_l.jpg

Madam Secretary oglądam niemal od samego początku istnienia produkcji. Jest to serial głównie dla kobiet, rozrywka, którą się po prostu ogląda, albo nie.

Dlaczego zaczęłam oglądać ten serial?

 • obsada
  • Tea Leoni oraz Tim Daly.
   • Pamiętam ich z różnych okresów kariery.
    • Część Jurassic Park z Teą oglądałam kilka razy i generalnie przez lata kojarzyłam ją tylko z bycia żoną Davida Duchovnego.
    • Prywatną Praktykę, gdzie grał Tom obejrzałam natomiast od deski do deski, każdy odcinek – uwielbiałam ten serial, nawet jeśli momentami był irytujący, to zawsze starałam się wyciągnąć z niego to, co najlepsze.
 • wartości rodzinne
  • kuchnia, wspólny stół – miejsce, które łączy.  To tam ludzie rozmawiają o swoich planach, działaniach, o problemach oraz możliwych rozwiązaniach.
   • Tak powinno być w każdej rodzinie, lecz współczesność i 3-zmianowa praca, szkoła, jakieś projekty sprawiają, że oddalamy się od siebie. Mamy coraz mniej wspólnych rytuałów, tym bardziej, kiedy dzieci, już nie są dziećmi, a młodymi dorosłymi rozpoczynającymi własną drogę.
  • ciągłe rozmowy o wychowaniu pomiędzy Elizabeth i jej mężem. – troska pomimo codziennej pracy zawodowej – rozczulające i dające do myślenia tej drugiej stronie, bo może rodzice nie zawsze są tacy źli, jak nam się czasami wydaje. Musimy się tylko nauczyć brać od nich lekcje.

Kobiety w Madam Secretary.👠

O tak, z pewnością jest to serial o kobietach, które niezależne od wieku są: wykształcone, silne, niezależne, oddane powierzonej im sprawie. Nie każda z nich miała jednak szczęście, jak Elizabeth, żeby posiadać kochającego męża oraz wspierającego partnera. Czasami jednak nasze życie układa się nie tak, jak sobie to zaplanowałyśmy i pomimo tego, iż jesteśmy z ludźmi czujemy się samotne i niekochane.

1. Elizabeth McCord – zdeterminowana, inteligentna, bystra, dobra negocjatorka, czasami nagina zasady, aby osiągnąć zamierzony cel.

2. Nadine Tolliver – kobieta nieidealna, doświadczona przez życie. Matka nie tylko swojego syna, ale też przewodniczka dla młodych pracowników przekraczających próg jej biura, w szczególności tych, z którymi współpracuje.

3. Daisy Grant – kobieta sukcesu, która szuka miłości

4. Stephanie „Stevie” McCord – początkowo zagubiona i niezdecydowana, młoda, ambitna, przyszła prawniczka.

Problemy polityczne, które nawet jeśli są fikcją to dobrze oddają aktualne nastroje w Europie i na świecie. Iran, Rosja, Chiny…

Dodatkowo, niektóre cytaty dość dobrze ukazują to, co kotłuje się w głowach miliardów obywateli. Odwołują się one do powszechnych opinii, może stereotypów, które przecież nie biorą się znikąd.

„Nidy nie myślałem, że Stany Zjednoczone są krajem działającym jedynie w celu zyskania przewagi strategicznej (…) Myślałem, że reprezentujecie coś więcej. (…) Może jestem idealistą, ale tyle przyszło z demokracji…” 

Ja się z tym zgadzam, bo polityka już na tym polega. Wszyscy niby jesteśmy wolni, ale mimo to zawsze zależni od tych na górze, gdzie trwa wieczny wyścig i poszukiwanie zysków, gdyż to co właściwe niekoniecznie przynosi wygraną.   A tam, wiecznie ktoś kimś steruje, poddaje mechanizmom manipulacji, itd. itp.

Elizabeth jest prezentowana, jako wyjątek pośród tych złych. Kierują nią właściwe intencje, człowiek. Jednak nigdy nie da się uniknąć błędnych wyborów, czy chociażby wątpliwości, czy postępujemy właściwie.

Podsumowując, jesteśmy tylko trybikami w jednej wielkiej maszynie.  Czasami możemy się wyłamać i stworzyć coś własnego, obok, ale czy przetrwamy to już wynika z umiejętności wykorzystania własnego instynktu oraz wiedzy.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: