Touch…


Obraz znaleziony dla: touch 2012

Do obejrzenia tego serialu zbierałam się już jakiś czas. Nie jest on nowy. Doczekał się tylko dwóch sezonów, a jednak zawiera w sobie coś, co potrafi przyciągnąć.

„Siedem miliardów ludzi na malutkiej planecie, zawieszonej w bezbrzeżnej przestrzeni, całkiem samej. Jak zrozumieć tę wielką tajemnicę naszej kruchej egzystencji? Może trzymamy się tylko tego, że jesteśmy sami we Wszechświecie. Przez to potrzebujemy się nawzajem na tak wielu płaszczyznach…”

Gdzie sprawiedliwość? Gdzie prawda?

Każdy, z dwóch sezonów serialu jest inny. Uważny widz zauważy różnicę w recepcji pomiędzy pierwszą, a drugą częścią serialu.

Na początku poznajemy Martina, wdowca, byłego dziennikarza, który od kilkunastu lat opiekuje się swoim jedenastoletnim synem. Nie było bym w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że porozumiewa się on ze światem, z ojcem, za pomocą liczb i wzorów.

„7 080 360 000 osób. Wyślemy dziś ponad 300 miliardów e-maili, dziewiętnaście miliardów SMS-ów. Nadal będziemy czuć się samotni.”

Nowy York, tu rozgrywa się pierwszy sezon serialu, gdzie bohaterowie zmagają się z czasem, liczbami, przeszłością (żona Martina zginęła 11.09.2001r.), systemem oraz przeznaczeniem.

W każdym kolejnym sezonie poznajemy historie z życia ludzi pochodzących z różnych środowisk, których ścieżki się krzyżują. Jest mnóstwo psychologii przeplatającej się z matematyką.

Do tego wszystkiego dochodzi walka ojca o prawa do wychowywania syna. – jest ciekawie.

„89 stopni, 15 minut, 50,8 sekundy. To obecna pozycja Gwiazdy Polarnej. Widziana z innej planety jest tylko jedną z wielu, ale na Ziemi ma szczególne znaczenie. Pozostaje w jednym miejscu, jak kotwica (…). Powie, gdzie jesteś. Ale czasem się gubimy: w wyborach życiowych (…) nawet we własnych umysłach. Co wtedy będzie naszą kotwicą?

Drugi sezon jest trochę inny. Po pierwsze akcja serialu została przeniesiona do Kalifornii, gdzie poznajemy matkę Amelii, dziewczyny, która jest jednym z kluczy do rozwiązania większej zagadki, do tego wszystkiego dochodzi kontynuacja i rozwinięcie wątku z korporacją itd. itp. – reszty możecie się domyślać.

„Strach. Prymitywny, surowy strach jest linią demarkacyjną naszego gatunku. Nieważne, jak staramy się go zdefiniować, ciągle nam umyka. Ale strach jest jedną z niewielu miar, które są stałe. Jedną z kilku rzeczy, które definiują kim jesteśmy.”

Pomimo wad i pewnej klasyczności pojawiającej się w serialach warto zapoznać się chociaż z pierwszym sezonem tego serialu, który jest naprawdę dobrze zrealizowany, a przede wszystkim jest ciekawy oraz niewymagający większego zaangażowania. Urok pierwszego sezonu polega na grze światłem, prostych dźwiękach, braku popularnych piosenek. Tu najważniejsza jest matematyka oraz powiązania pomiędzy ludźmi.

Co jeszcze ma w sobie ten serial?

  • nadzieję,
  • nietypową czołówkę nawiązującą do natury !
  • jego producentką jest Carol Barbee, która wyprodukowała także Three Rivers, które w 2009 oglądałam kilkadziesiąt, jak nie kilkaset razy.
  •  taki serial na wyciszenie po nastu godzinach wytężonej pracy.

„W roku jest 31  530 000 sekund. Tysiące milisekund w sekundzie. Milion mikrosekund. Miliard nanosekund. Stałą, łączącą nanosekundy w lata jest zmiana. (…) Jednak ludzie nie lubią zmiany, walczymy z nią, ona nas przeraża. Tworzymy więc iluzję bezruchu. Chcemy wierzyć w świat w spoczynku. Świat teraźniejszości. (…) Tkwimy w migawkach, a życie to poruszające się obrazy.”

„Nie ma nic bardziej przerażającego i nieuchronnego od przyszłości (…) Przyszłość bywa tak druzgocąca, że nie wyobrażasz sobie przetrwania.”

Obsada, która przyciąga.

  • David Mazouz – tak, tak mały Bruce Wayne. Dzieciak jest niezły. Ciekawe, co będzie po Gotham.
  • Kiefer Sutherland – przyznam szczerze, że oglądałam niewiele filmów z jego udziałem i raczej kojarzyłam tylko twarz z nazwiskiem. Polubiłam typa i zastanawiam się kiedy zacznę oglądać najnowszą produkcję z jego udziałem?

Podczas pisania pomagała mi:

Reklamy

17 thoughts on “Touch…

Add yours

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

Blog na WordPress.com.

Up ↑

%d blogerów lubi to: