Strasznie głośno, niesamowicie blisko.


https://i1.wp.com/devel.telemagazyn.ppstatic.pl/bd/9a/89bddbd2ccf5a4b8845b6e4fb1e1.1000.jpg

Na film natknęłam się przypadkiem kilka tygodni temu. Nie mogłam go wówczas obejrzeć do końca, dlatego też wróciłam do niego teraz. Nie żałuję. (P.s. Tekst zawiera spoilery)

Pierwsza rzecz, jaka przykuła moją uwagę w tym filmie to relacja ojca i syna (w obu pokoleniach).

Pomijając informację o możliwej chorobie chłopca (zespół Aspergera) Thomas, będąc ojcem tworzy, czyni coś o czym zapomniało wielu rodziców. (- Są oczywiście wyjątki, ale to rzadkość. -) Uczy dziecko funkcjonowania świata, wzbudzając jego ciekawość, pobudzając wyobraźnię, ucząc go czytania mapy oraz nieustannie odpowiadając na jego pytania.

Nie pokazuje mu barier, jego działania są raczej nakierowane na ich przełamywanie. Oskar nie wysłuchuje, jaki to świat jest zły, a ludzie fałszywi i nieuczciwi. Kiedyś może przekona się o tym sam. (- Na razie znajduje się pod kopułą pełną miłości od bliskich. -)

Thomas stara się być najlepszym z ojców. Jest takim ojcem, o jakim pewnie marzył w dzieciństwie, którego nie miał, którym mógł być najemca, którego znał ze starych filmów swojej mamy.

Jego syn, sięgając po stary aparat, wykorzystując go w swojej „podróży”, połączył przeszłość z teraźniejszością. Nie bez powodu mówi się, że jesteśmy bardziej podobni do swoich dziadków aniżeli rodziców.

Matka i babcia.

Obie cierpią po stracie Thomasa, próbując załagodzić ból, jaki powstał po jego nagłej śmierci. Ich działania skupiają się na Oskarze. Rozmowa z babcią przez krótkofalówkę, lekcje gry na pianinie… Plus to, co robiła Sara Bullock przez cały czas trwania „ostatniego zadania”… Miłość nie do ocenienia.

https://i0.wp.com/1.fwcdn.pl/ph/64/27/296427/289752_1.1.jpg

Poszukiwania i „kodeks” odkrywcy.

Ta część jest najciekawsza. Pokazuje ona na swój sposób, jak można zrealizować nasz „Amerykański Sen”, osiągnąć cel do którego dążymy, przez cały czas dowiadując się czegoś o ludziach i życiu.

  1. Nie przestawaj szukać.
  2. Na łatwe zadania szkoda czasu.
  3. Jeśli w coś wierzysz zawsze znajdziesz argumenty.
  4. Nie próbujesz, więc nie wiesz co trafisz.
  5. Każdy klucz do czegoś pasuje.
  6. Musisz stawić czoło swoim lękom.
  7. Nie myśl o niczym. ( – Nie pozwól się rozproszyć – )

Wyjątkowa ścieżka dźwiękowa.

Ścieżkę dźwiękową do tego filmu znałam we fragmentach już wcześniej, gdyż „wyskakiwała” mi w podobnych w słuchanym przeze mnie radiu na Spotify. Teraz jednak poznałam ją lepiej, zrozumiałam. Kompozytor wbija nas w fotel muzyczną narracją. Wzbudza ciekawość, jednocześnie wydobywając z nas najgłębsze lęki – po prostu opisuje życie.

Ciekawostka.

Autor powieści, na której kanwie powstał film, związany był przez dekadę z autorką pierwszej opisywanej przeze mnie książki na blogu – Historia Miłości.

Reklamy

15 thoughts on “Strasznie głośno, niesamowicie blisko.

Add yours

  1. Nie ukrywam, przeczytałam początek i koniec (to o ścieżce dźwiękowej, która zresztą już mi się odtwarza i brzmi zachęcająco jak na razie) omijając spoiler. Do reszty posta wrócę, jeśli uda mi się film obejrzeć :)

    Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

Blog na WordPress.com.

Up ↑

%d blogerów lubi to: