Fabula Rasa – kilkadziesiąt prawd o życiu.


SONY DSC

Niedawno jeden z moich znajomych zorganizował wydarzenie na Facebooku, podczas którego wiele osób o jednej porze słuchało jedno i to samo słuchowisko.

Fabula Rasa przedstawiana jako rzecz o egoizmie jest tak na prawdę przedstawieniem pewnych prawd, myśli życiowych, o których bardzo często zapominamy. To tekst opowiadający głównie o tym, czym jest człowieczeństwo przez pryzmat ludzkiego dialogu wewnętrznego.

I.

– Kim jestem? Inaczej.– Jest rzeka. Piękna, nieporównywalna, niepowtarzalna, zawsze nowa a nieprzemijająca.Rzeka życia. Rzeka-życie. Na rzece jest most. Arcydziwaczny. Most, który nie wie, skąd wziął się, nie wie też, po co wziął się, nie wie, czym jest, nie wie nad czym, nie wie nic, a wszystko wydaje mu się. Nie widzi ani nawet nie domyśla się płynącej pod nim rzeki życia. Wydaje mu się, że on jest rzeką życia. Ty jesteś tym mostem.

Jest więzienie. W celi jest więzień, na wieży strażniczej jest strażnik. Ci dwaj są jedną osobą. Więzień jest jednocześnie swoim własnym strażnikiem, strażnik jest jednocześnie swoim własnym więźniem. Ale ci dwaj, więzień i strażnik, nie widzą, że każdy z nich jest jednocześnie jednym i drugim. (…) Ty jesteś tym więźniem i tym strażnikiem, celą i wieżą strażniczą, całym gmachem więzienia i całą tak zwaną wolnością.

II.

Samotność jest prawością. Samotność najpierw jest prawością, potem jest oczywistością.Jest naturalnym odsunięciem się od iluzji. Jest uświadomieniem sobie iluzji i naturalnym odrzuceniem każdej iluzji. Jest stanięciem oko w oko z czarną dziurą. Jest przerażeniem i wyzwoleniem od przerażenia. Jest tunelem do życia. 

To, co samotne, jest społeczne nawet w swoim znikaniu ze społeczności. Bo tylko to, co samotne, może zniknąć, może umrzeć i nikomu się przez to krzywda nie staje. Za tym, co samotne, wypłakiwać oczu nie potrzeba. A jeżeli ktoś wypłakuje oczy, jeżeli ktoś wylewa łzy,to wylewa je nad sobą. Bo nie jest człowiekiem samotnym. Jest człowiekiem osamotnionym,na osamotnienie siebie samego skazującym.

III.

Czym jest wolność?– Wolnością od wyboru. Wolnością od myślenia. Wolność jest rozumieniem. Kto rozumie, jest wolny. – A ten, kto nie rozumie?– Kto nie rozumie, musi myśleć. Jest katorżnikiem myślenia. (…) Rozumienie jest wyzwoleniem od tego, o czym się nie myśli, bo się to rozumie. Bezmyślność zaś nie ma czegoś takiego. Są ludzie mniej myślący i ludzie bardziej myślący,ale bezmyślnych nie ma. Każdy śmiertelnik jest chorobą myślenia zarażony.

W całości zebranych szkiców jest o wiele więcej pytań: o miłość, wolność, prawdę. Wszystkie są równie ważne, tak samo jak odpowiedzi na nie, które są wyjątkowo aktualnie. Czas upływa, ludzie rodzą się i umierają, jednak pewne prawdy pozostają niezmienione. Zgadzam się, niektóre są pozornie przewartościowywane, ale suma summarum powrócą one do punktu wyjścia.

Ja osobiście z całego słuchowiska wynotowałam sobie czternaście pytań i odpowiedzi. Kilkadziesiąt razy zatrzymywałam się, cofałam o kilka akapitów, przetwarzałam, notowałam.

Stachura? Kto to jest ten ktoś? – Aha, to ten który mignął podczas szkolnej edukacji i przez długie lata spoczywał kącie pełnym kurzu przykryty milionami innych spraw. Ten, który jest nasz, dotknięty przez życie oraz wewnętrzne ego. Człowiek zagubiony, odizolowany, pozostawiony sam sobie…

Co ciekawe, tekst Stachury bardzo dobrze wpisuję się w okres Wielkiego Postu, znanego także pod nazwą Czas Zadumy i Refleksji nad człowiekiem.

A jak Wy odbieracie twórczość Stachury?

Słuchowisko: http://ninateka.pl/audio/fabula-rasa-edward-stachura

_________________________________________________________

Reklamy

4 thoughts on “Fabula Rasa – kilkadziesiąt prawd o życiu.

Add yours

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

Blog na WordPress.com.

Up ↑

%d blogerów lubi to: