Czym jest życie na wolności?


WP_20141108_002zzz#Kafkatime – ciąg dalszy.
 

 
Wielu mogłoby się wydawać, że w momencie, kiedy kończymy 18-lat zyskujemy wolność i nagle z dnia na dzień stajemy się niezależni. Bzdura, bo wciąż mamy na szyi jakąś smycz kontrolującą nasze życie.
Gdzie ta wolność?
 
I. Ogółem.
 • w decyzji dotyczącej studiów oraz przedmiotów na maturze,
 • czasami w rozwijaniu naszych pasji, w innym wypadku rodzice są lustrem społeczeństwa wybijając nam z głowy to czy owo. – rzadko usłyszymy słowa wsparcia wynikające z prawdziwego zainteresowania,
 • teoretycznie nikt już za nami nie chodzi i wracamy kiedy chcemy, lecz czasami usłyszymy pytania typu: Piłaś? Paliłaś? Gdzie się włóczyłaś? – szczególnie na początku,
 • rodzinne niedzielnie śniadanka czy obiadki, czyli jedyny wspólny dzień w ciągu tygodnia – czasami jeszcze rzadziej, jednak podczas takich wydarzeń zamiast się cieszyć swoją obecnością ludzie wygadują sobie co nie co, bo  po pierwsze nie mają czasem kiedy porozmawiać, a po drugie zawsze skupiają się na wadach; zero celebracji, tylko krzywe i dziwne spojrzenia,

 

II. W zwykły dzień.

 • Z rana bywa lepiej lub gorzej. Zależy od obecności domowników, tj. tego kto z kim rozmawia, śmieje się, a kto jest w pracy. Generalnie zauważasz, że jesteś zbędnym elementem przy wspólnym stole, a jak się odcinasz dla własnego komfortu, żeby nie zostać po raz milionowy wykluczonym to też jest źle.
 • Po pracy. Samoobsługa, czyli albo wystarczy obiadu, albo gotujesz sobie sam i jesteś okrzykniętym egoistą roku, bo chcesz coś zjeść. ( A jak robisz sobie warzywa z ryżem na kolację, bo nie jadłeś obiadu, to już w ogóle.)
 • Próbujesz rozmawiać korzystając z różnych okoliczności.- wychodzisz na durnia.
 • Wieczorem, po powrocie z pracy, kiedy pragniesz wyciszenia/rozładowania. Kiedy już niby zjesz i wypijesz kolejną herbatę, bo nie miałeś ochoty na suchy chleb z czymś gotowym pragniesz się zabrać za oglądanie/słuchanie/czytanie/pisanie a tu nagle ktoś szturmuje drzwi, zaburzając Twój ciężko wypracowany spokój oraz wymazuje Ci z głowy słowa, które miałeś właśnie wypisać. – zła lądujesz w łazience, a potem idziesz spać z myślą, że jutro wreszcie wyzwolisz się z chaosu.

 

“Gdyby kiedyś przezwyciężyć to uczucie ze wszystkimi jego niedogodnościami, zamieszkać w utworzonym według nowych zasad ogrodzie zoologicznym, w którym zwierzętom dano by całkowitą wolność, wówczas nie istniałoby wygodniejsze, a przede wszystkim swobodniejsze życie niż te na wsi, wolne w sensie duchowym, możliwie mało uciskane przez środowisko i przeszłość. Nie można by go zamienić na życie w małym miasteczku, które jest prawdopodobnie straszne.” – F.K. (180/532)

Wieś czy miasto?

Poza okresem urlopowym to współcześnie nie ma różnicy. W tygodniu pędzimy, potem próbujemy się odnaleźć w życiu, ew. czasami uda nam się złapać jakieś drobne chwile w zgodzie z naturą i wewnętrznym ja. – XXI wiek. – Samotność w tłumie oraz brak odpowiedniej komunikacji to główne choroby współczesnego świata, które dopadną nas gdziekolwiek jesteśmy, często niezależnie czy tego chcemy czy nie.

 

Czy Ty jesteś w sposób, w jaki sobie to wyobrażałeś?

 

Reklamy

5 thoughts on “Czym jest życie na wolności?

Add yours

 1. Wolność to według mnie pojęcie dość względne. W materialnym świecie, gdzie goni się za kasą i tzw. lepszym życiem, zawsze jesteśmy czymś zniewoleni – pracą, naglącymi terminami, rozmaitymi zobowiązaniami. Ja pojmuję wolność jako wewnętrzny stan, gdzie kluczem do sukcesu jest samoakceptacja.

  Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

Blog na WordPress.com.

Up ↑

%d blogerów lubi to: