# Kafka-Time


Obraz znaleziony dla: franz kafka

 

Skąd go znam? Dlaczego?

 • PROCES – wg. typowego szkolnictwa to najbardziej popularny utwór, którego szkielet jest znany wielu. Przez książkę jeszcze nie przebrnęłam, choć wielokrotnie próbowałam. Obejrzałam jednak bardzo dawno temu film na DKF.
 • METAMORFOZA – przerabiałam ją na studiach. Pisałam kiedyś o niej pracę. Plus udało mi się zdobyć jej niemieckojęzyczną odsłonę, którą mam nadzieję, kiedyś przeczytać.

Może zabrzmi to infantylnie, ale w jego twórczości jest coś niepojętego dla zwykłego człowieka. Wszystkiemu winne są tytuły, z którymi często się utożsamiam. Ten humanizm mieszający się z antyhumanizmem. Dla mnie jest to taki trochę czeski Dostojewski.

Dlaczego Kafkatime?

Zaczęło się od biografii Franza Kafki, a właściwie od książki z listami, jakie pisał do rodziny, a którą w miniony wtorek nabyłam podczas wyprzedaży książek w jednym z marketów. Jak zobaczyłam tę książkę nie zastanawiałam się. Wiedziałam, że chcę ją mieć, że chcę się z nią zapoznać, aby poznać mechanizm myślenia jednego z najznamienitszych twórców minionego stulecia.

Podczas czytania zaczęłam się potykać o pewne smaczki, które wiążą się z tym, co czasami dzieje się w nas i wokół nas.

Postanowiłam skorzystać z tego bogactwa.

No tak, literatura jest jednym z bogactw kultury. Jednym ze sposobów wyrzucenia czegoś z siebie, bo nic nie powstaje z niczego. Często jednak o niej zapominamy, a ona jakiegokolwiek nie przybrałaby kształtu będzie nosiła z sobą jakiś przekaz. Stąd też te grafiki z cytatami.

 

 

Dziś o profesorach nie będziemy śpiewaćNie433 Fulton Street New CityFollow me 2

Ad. 1 Dlaczego to czytasz? Zmuszam Cię? – ” Chcę jednak, żebyś przeczytał te kartki…”. To ważne, choć może nie zawsze się takie wydaje. Staram się nie zważać na to, co o mnie myślisz. Chcę tylko nauczyć się Ciebie, przy jednoczesnej próbie zrozumienia siebie.

Ad. 2 Książki. Dla niektórych, także dla mnie to temat skomplikowany. We współczesnym świecie wypada nauczyć się czytać na nowo. Wyłączyć chaos, włączyć harmonię, skupienie. To nie jest wcale takie łatwe, a do tego wszystkiego zacząć przedzierać się przez lodowce własnych serc i umysłów.

Ad. 3 Tak ponoć uważał Kafka, kiedy pracował w ubezpieczeniach. Minęło już ponad sto lat, a te słowa są wciąż aktualne. Pasja i talenty to bardzo często jedno, natomiast rzeczywistość w wielu wypadkach okazuje się zupełnie inna, niż ta wpierw wymarzona. Poza tym niemalże wszystko ma dwie strony medalu, w zależności od tego, której z nich się przyglądamy.

CDN. Szukajcie #kafkatime na Facebooku:) oraz na stronie: Kafkatime, czyli opowieść o czasach współczesnych.

O projekcie wspominam też tu.

Pozdrawiam i dziękuję, że jesteście,

M.


Bonus muzyczny dla wytrwałych, który przydaje się podczas czytania niektórych książek.

Reklamy

5 thoughts on “# Kafka-Time

Add yours

 1. Wspaniała inspiracja, w moim odczuciu Kafka jest niedoceniany przez uczniów w szkole. Niby jest na polskim omawiany Proces, ale trochę na skróty i nie można do końca zgłębić tego co ten utwór w sobie skrywa. Bardzo fajny pomysł na cykl :)

  Polubione przez 1 osoba

 2. Cenię Kafkę i trafiają do mnie cytaty, z wyjątkiem ostatniego. Można chodzić codziennie do nielubianej pracy. I można połączyć pasję z pracą. Napisałaś: „Pasja i talenty to bardzo często jedno, natomiast rzeczywistość w wielu wypadkach okazuje się zupełnie inna, niż ta wpierw wymarzona”. A ja zapytam: kto/ co kształtuje tę rzeczywistość? Los, przypadek, czy my sami?

  Polubione przez 1 osoba

  1. A kto powiedział, że do nielubianej pracy? Zgadzam się, że mamy wpływ na tę rzeczywistość. To, co teraz robię było planem B, drogą do jakiegoś celu. W ten sposób samodoskonalę siebie, co raczej jest na plus, bo nikt nie wie, kiedy mu się te umiejętności przydadzą.

   Polubienie

   1. Tak zrozumiałam rzeczywistość inną od wymarzonej. Nie piszę też personalnie, a ogólnie. Wielu ludzi myśli, że pasji nie można połączyć z pracą. Można. Jeśli Ty tego nie robisz, ale lubisz swoją pracę, jesteś w grupie tych, którzy żyją ‚po swojemu’. Gratuluję ☺

    Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

Blog na WordPress.com.

Up ↑

%d blogerów lubi to: