Zero Motywacji?


 

 

Są filmy, które warto znać, ponieważ są popularne. Są jednak także takie produkcje, z którymi warto się zapoznać, gdyż:

  •  są ciekawe,
  • pokazują rzeczywistość z przymrużeniem oka,
  • są nieanglojęzyczne.

Efes beyahasei enosh spełnia te trzy warunki. Kiedy włączyłam ten film, pomyślałam, że mogę nie dotrwać do końca. Każda kolejna sekunda przekonywała mnie jednak, że jest to film, który warto poznać. Jako kulturoznawca i bloger zwróciłam uwagę na dwa aspekty.

– wizerunek kobiety, W przeciwieństwie do amerykańskiej kultury, gdzie na pierwszy plan wysuwa się walka o własne prawa. Część z nich należy do grona prowadzących Niewidzialną Wojnę, Inne natomiast walczą o równość jak G.I. Jane.

Ten film przedstawia kobiety zupełnie inaczej. Tu, nie uczestniczą one w akcjach militarnych, nie są szpiegami, jak Carrie Mathison. Tu, są odpowiedzialne za administrację. – przekładają dokumenty, wypełniają i niszczą papiery. Nikt nie zwraca uwagi, dopóki coś się nie stanie. Są, ale jakoby ich nie było. To tylko przesuwane przedmioty.

– sposób prezentacji pogoni za własnymi marzeniami, Jak osiągnąć sukces na pustyni? Nic prostszego. Należy łamać schematy i podejmować działania. Idealnie pokazuje to kontrast pomiędzy głównymi bohaterkami: Dafii – ma cel, chce pracować w Tel Avivie, Zahar – woli Sapera. Kto wygra, marzenie kontra monotonia?

 

Film nawiązuje do niewielu, choć dość istotnych, symbolicznych elementów kultury żydowskiej. Jest raczej uniwersalny. Można w nim dostrzec codzienność wielu ludzi, niezależnie od miejsca zamieszkania. Każdy może odnaleźć tu siebie, swoje rutyny i słabostki, by finalnie zastanowić się nad sobą, a przede wszystkim nad przyszłością.

To trzeba obejrzeć!


Dodatkowo polecam poniższy wywiad, który wiele wyjaśnia.

Reklamy

14 thoughts on “Zero Motywacji?

Add yours

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

Blog na WordPress.com.

Up ↑

%d blogerów lubi to: