Podróż do zapomianej krainy (muzyka celtycka)


Amazing-Glencoe-Scotland-1001-travel-destinations

Jedni powiedzą, co to jest? Inni natomiast określą to magią. Dla mnie muzyka celtycka, jako jeden z  niewielu gatunków muzycznych zawiera w sobie pewien dar, przenosi w przeszłość, daje nadzieję i wzbudza pragnienie przygody.

Dlaczego Szkocja? Dlaczego muzyka celtycka? Ponieważ ‚zakochałam się’ w historii Connora MacLeoda i jego kuzyna Duncana, ale nie tylko.

Jak można się domyślić dzisiejsza opowieść wywodzi się ze Szkocji z kulturowego mitu o ludziach zamieszkujących wspaniałe góry,  ludziach, którzy walczyli o wolność i godne życie, bohaterach pokroju popkulturowej ikony Bravehearta. – Szkota, który skumał się z i Irlandczykami w walce o zabrane im przez Anglików ziemie (…)

W kwestii ścieżki dźwiękowej James Horner spisał się znakomicie odwołując się do mitów i regionalnych elementów muzyki. Wszystko po to by pokazać romantyzm, ale głównie piękno natury, bez elektronicznej demonstracji.

Tam, gdzie kończy się mitologizacja postaci Bravehearta rozpoczynają się opowieści o prawdziwych Szkotach, którzy podróżują po świecie spotykając podobnych sobie. Duncan zakotwiczył w San Francisco, jednak gdziekolwiek znajdą się owi bohaterowie, nigdy nie zapominają skąd pochodzą, i co jest w życiu najważniejsze.

Tam, gdzie zaczyna się odkrywać ścieżkę dźwiękową z w/w filmów rozpoczyna się najwspanialsza podróż. Podróż do wnętrza siebie, gdzie pierwsze skrzypce należą do Loreeny McKennitt, jednak dzięki Eny’i i Moy’i Brennan nie jest ona osamotniona w opowiadaniu zapomnianych legend oraz przypominaniu o dokonaniach swoich przodków.

Wszystko po to, by na na kilku wyspach, (ale głównie na jednej) spotkały się trzy narody Szkoci, Irlandczycy i Brytowie. Narody, które połączyły wspólne, niekiedy wzajemne wojny; narody, które pomimo wspólnych elementów kulturowych są zupełnie różne.

Dla przykładu, słynne kuzynostwo MacLeodów, to pradawny królewski ród, ale dla przeciwwagi McGarrett, oznacza ludzi odważnych, którzy nie ulękną się przed niczym są uparci w swoim celu głównie ze względu na skrzyżowanie dwóch natur Normandzkiej i Irlandzkiej.

Wszystkie amerykańskie historie o prawdziwych wojownikach prowadzą jednak do czasów pogańskich, gdzie ludzie byli najsilniej związani ze swoim pochodzeniem, z naturą; owszem oddawali cześć wielu bogom, ale dla muzyki to nie ma znaczenia, gdyż w przyrodzie panowała harmonia, brano i odwdzięczano się za otrzymywane dary między innymi w postaci wspanialych pieśni.

Ważną rolę odgrywał szacunek i przywiązanie do zasad, nadmierna samowolka była karana, każdy znał swoją wartość, doceniał to co miał (…). – jednocześnie, kiedy zaszła taka potrzeba, gdy tolerancja na zło sięgała zenitu, potrafił iść i walczyć.

Co do opowieści, to każdy może tu zawrzeć mniej lub bardziej indywidualne elementy, ja zapewne kiedyś też pokażę wam mój świat, bohaterkę, którą wymyśliłam sobie kiedyś, a w której łączą się różne kultury, która doświadcza różnych przygód, która ma przyjaciół dookoła świata, jednocześnie fascynuje się podróżami w czasie, m.in po to, aby posłuchać prawdziwej muzyki.

___________________________________________________________

Zdjęcie pochodzi ze strony: 1001 travel destinations – glencoe-highland-scotland- tam też znajdziecie więcej wspaniałych zdjęć i informacji, nie tylko o Szkocji.

P.s. Muzycznych historii jest bardzo wiele, i jeżeli ktoś pomyślał, iż zapomniałam o J.R.R Tolkienie to się myli, jego, i powiązane z nim muzyczno-kulturowe postacie zostawiłam na później:)

Reklamy

2 thoughts on “Podróż do zapomianej krainy (muzyka celtycka)

Add yours

    1. Prawo wyboru, jednakże przedstawione utwory to tylko popkulturowy wycinek całości, jeżeli się zagłębisz znajdziesz tam bardzo bogate instrumantarium. P.s. Kto jest Twoim ulubionym artysta?

      Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

Blog na WordPress.com.

Up ↑