Niewidzialna wojna.


The Invisible War Poster.pngPamiętacie, w październiku ubiegłego roku chcąc zachęcić Was do projektu WIGS, który produkuje i udostępnia swoje zasoby, krótkometrażowe filmy, kilkoodcinkowe seriale przedstawiające różne historie kobiet.  Jeden z nich, Lauren opowiadał historie kobiety, żołnierza, ofiary gwałtu próbującej walczyć o prawdę.

Kontynuując temat, dziś przypadkiem trafiłam na dokument zatytułowany The Invisible War (Rape in US Army) opowiadający historię kobiet i ich rodzin, ich zmagania z uczuciami wynikającymi z tego zdarzenia. Mogę sobie tylko wyobrażać, ale wiem też, że my kobiety powinnyśmy być świadome pewnych sytuacji, gdyż zapewne pewne wydarzenia równie dobrze mogłyby zostać przeniesione w inne realia, co nie wyklucza tego, że system mógłby działać podobnie.

Film otrzymał wiele przychylnych recenzji, a nawet wywołał dyskusję skłaniającą do zmian w armii amerykańskiej. (choć polskiej możliwe, że też).

Dokument ten to niepokojąco szczery portret kultury gwałtu, wyreżyserował go Kirby Dick, uznany reżyser dokumentów, wielokrotnie wyróżniany podczas festiwalu Sundance.

Trzonem produkcji są głownie wywiady z kobietami, które przetrwały gwałt i całą tę wewnętrzną walkę z nim powiązaną. Jego bohaterki to Kori Cioca, która została napadnięta i zgwałcona przez jej oficera nadzorującego; Ariana Klay, Marine, która służyła w  Iraku, a jej oprawcą był starszy oficer, zaufany kolega, który po tym wszystkim groził jej śmiercią; Trina McDonald, która została odurzona i zgwałcona przez oficera wojskowego.

Więcej o filmie na jego oficjalnej stronie: http://invisiblewarmovie.com/

_______________________

P.s. Ciekawostka dla kulturoznawców reżyser Niewidzialnej wojny współrealizował również dokument Derrida (2002) opowiadającym historię francuskiego filozofa Jacques’a Derridy. Film ten zdobył Golden Gate Award w 2002 roku podczas San Francisco International Film Festival.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

Blog na WordPress.com.

Up ↑

%d blogerów lubi to: