https://i2.wp.com/img.youtube.com/vi/zKIAuIg-GaE/0.jpg

Mas Que Nada, którą większość z nas może kojarzyć z Sergio Mendesem oraz zespołem The Black Eyed Peace, a właściwie efektem ich współpracy z 2006 roku. Był to cover, jeden z wielu powstających, od czasu powstania do tekstu przez Jorge Bena w 1963.

The Black Eyed Peace 2006

Dźwięki, które aktualnie są najbardziej kojarzone z utworem zatytułowanym Mas Que Nada można było po raz pierwszy usłyszeć w piosence José Prates zatytułowanej Nanã Imborô.

Zdaniem  The Rolling Stone utwór będący bohaterem dzisiejszego tekstu należy do 5 najpopularniejszych piosenek wywodzących się z Brazylii. Jest on połączeniem samby z popem , jazzem, funkiem i oczywiście tradycyjnym Maracatu (http://en.wikipedia.org/wiki/Maracatu). Brytyjski  DJ Gilles Peterson w materiale o sambie dla Channel 4, o wspominanym dziś utworze wypowiada się bardzo pozytywnie. Oryginalna wersja z 1963 roku idealnie wpisuje się w klasyczne pojęcie o brazylijskiej muzyce. Podążając tym tropem, popularny motyw zapożyczony od Jose Pratesa do Mas Que Nady można nazwać najlepszym reprezentantem brazylijskich dźwięków na arenie europejskiej/światowej. Jest to najlepsza forma prezentacji narodowych nastrojów, duszy i mentalności tamtejszych społeczności, którym nie zawsze towarzyszyła zabawa.

Przetłumaczenie tytułu też jest nie lada wyzwaniem, gdyż czasami jest podawane „that [is] nothing”, „come on”. Innym zaś razem „more than nothing”. Różnice wynikają prawdopodobnie z zawirowań lingwistycznych pomiędzy portugalskim brazylijskim a innymi pokrewnymi językami.

Wersja oryginalna z 1963

Mas Que Nada na przestrzeni czasu wielokrotnie towarzyszyła ważnym wydarzeniom kulturowym, przede wszystkim Mistrzostwom Świata w Piłce Nożnej. W związku z tym do utworu zajrzeli spece od reklamy Nike w 1998 roku. Ponad to wykorzystywana była w filmie animowanym Rio oraz w odcinku serialu 90210.

Tamba Trio 

Mas Que Nada-Sergio Mendes & Brasil ’66

Ava Leigh 2011

Nossa 2012

Al Jarreau

P.s. Jeżeli słyszeliście jeszcze inną aranżację Mas Que Nady to zapraszam do dzielenia się nimi w komentarzach do postu.

__________

info:

http://en.wikipedia.org/wiki/Mas_que_Nada

http://rollingstone.uol.com.br/listas/100-maiores-musicas-brasileiras/mas-que-nada/

http://www.channel4.com/news/catch-up/display/playlistref/180514/clipid/180514_4ON_BRAZIL_18

Reklamy

2 thoughts on “Mas Que Nada

Add yours

  1. Och jak się cieszę, że trafiłam na Twojego bloga – ciekawe artykuły i przemyślenia, to to czego szukam od dawna w sferze blogowej, która niestety jest „zaśmiecona” mało ambitnymi blogami o treści lifestylowej lub modowej – co mnie totalnie nie interesuje. Pozdrawiam!

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

Blog na WordPress.com.

Up ↑

%d blogerów lubi to: