50-te urodziny Tainted Love


Tainted Love, czyli piosenka skomponowana przez Eda Cobba, którą w wersji oryginalnej wykonywała Gloria Jones. Doczekała się setek, jak nie tysięcy coverów od momentu powstania w 1964 roku, co oznacza iż utwór ten świętuje w tym roku 50 rocznicę powstania.

Covery wykonywali artyści i zespoły reprezentujący różne gatunki muzyczne. Poniżej prezentuję kilka z nich:

Na początek Soft Cell z 1981 roku, który jest zarazem najpopularniejszą wersją utworu.

Kolejne aranżacje utworu podarowali nam m.in. The Cure (1982), Depeche Mode, Independence (1989) Marilyn Manson (2001), The Pussycat Dolls (2005), Rihanna (2006, sampling, SOS), Imelda May(2010), Scorpions (2011), The Silver Shine (2013), Claire Guerreso (2014)

Jeżeli ktoś nie przyglądał się jeszcze warstwie tekstowej to historia zawarta w tej piosence jest prosta – jest miłość, już jej nie ma; zatruła ją toksyna podległości, która  powoduje ból z powodu ślepoty, wywołując walkę pomiędzy dziką pasją, a rodzącym się coraz większym cierpieniem.

Przemienia ona wspaniały i wspólny maraton w ucieczkę przez dzikim zwierzem. Czy ta miłość odeszła? Wróci?, Sfermentowała? W całej tej historii zaskakujące są jednak niektóre aranżacje, jak ta powyżej. Co w niej takiego intrygującego? – przekonajcie się sami.

Niektóre źródła podają również informację o wykonaniu tego utworu w 1980 przez Blue Öyster Cult, jednakże jest bardzo mało informacji na ten temat, a szkoda, bo to jeden z najwspanialszych amerykańskich zespołów tamtego okresu.

Ponad to ważny w jakiś sposób dla większości dwudziestokilkuatków. w szczególności tych, którzy swego czasu zaliczyli romans z niemiecką Cascadą i wieloma podobnymi zespołami pochodzącymi z Belgii i Niederlandów, jest cover Milk Inc.; prawa do video ma m.in nieistniejące emimusic, które zmieniło jego status.

Bonus dla użytkowników Spotify

P.s. Jeżeli słyszeliście jeszcze inne aranżację Tainted Love  to zapraszam do dzielenia się nimi w komentarzach do postu.

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

Blog na WordPress.com.

Up ↑

%d blogerów lubi to: