New romantic


New Romantic, które nazywane było m.in. Blitz kids (dzieci Burzy) to popularny, brytyjski ruch kulturowy, którego początki sięgają 1979, natomiast jego szczytowa fala przypadła na 1981 rok.  Rozwijał się on początkowo głównie w nocnych klubach Londynu i Birmingham, jednak z czasem zaczął obejmować także inne miasta.

http://thebeautifultimes.files.wordpress.com/2011/08/new-romance-ii1.jpg

Elementami rozpoznawczymi tego brytyjskiego nurtu poza elektroniczną muzyką nowej fali były także ekstrawaganckie, wręcz krzykliwe ubrania. Był to efekt rozpoczętych pod koniec lat ’70 przeobrażeń w modzie, ale także rezultat swoistego buntu wobec punk-rocka. Uczestnicy kultury, fani ostrego punkowego grania, a właściwie część z nich zatęskniła za odmienną, pragnęła nowego, świeżego grania. Gitary zamieniono na syntezatory.

Ważną postacią na scenie neoromantyzmu był Steve Strange, lider pierwszej neoromantycznej studyjnej formacji o nazwie Visage, ale również projektant mody.

Drugi singiel zespołu zatytułowany „Fade to Gray”, stworzony pierwotnie przez Billy’ego Currie i Chrisa Payena, okazał się hitem europejskich list przebojów w okresie 80/81. twór zajmował wówczas pierwsze lokaty w Niemczech i Szwajcarii.)
 

Do grona „Nowych Romantyków” zaliczono wywodzących się z Punk-Rocka: Adam & The Ants oraz Bow Wow Wow, ale przede wszystkim wykonawców z kręgu Pop-Rocka i Synthpopu, w tym: The Human League, Japan, Soft Cell z grupą Ultravox na czele.

Ultravox – Dancing with tears in my eyes; Zespół początkowo nosił nazwę Tiger Lily, jednak w lipcu 1976 zmienił nazwę na Ultravox. Założycielem grupy był John Foxx (właśc. Dennis Leigh). Po odejściu założyciela zespołu wielokrotnie wydawało się, iż reaktywacja grupy jest niemożliwa, jednakże po dołączeniu w  1979 charyzmatycznego wokalisty i gitarzysty Midge Ure, rozpoczął się kolejny okres w historii zespołu. W kolejnych latach, z powodu różnic artystycznych grupę opuścił perkusista Warren Cann, a w 1987 roku sam Midge Ure, który podjął działania w kierunku solowej kariery.  Od tego czasu grupa była wielokrotnie reaktywowana, m.in w kwietniu 2009 odbyła się trasa „Return to Eden” po Wielkiej Brytanii, 28 maja 2012 roku miała miejsce premiera kolejnego studyjnego albumu „Brilliant”.

Wpływ na nurt miały także działania Davida Bowie and Roxy Music („Avalon”). Odrzucono surowość. Zapanowała moda na androgeniczny strój w połączeniu z pełnym makijażem pośród muzyków, co wpłynęło na fanów. Oprócz Bowie’go styl „gender bending” reprezentowali Boy George z Culture Club, czy Peter Robinson z Marilyn. Do grupy pionierów mody należeli również członkowie zespołów Duran Duran wraz z Spandau Ballet („True”)

Duran Duran – My Own Way, czyli czwarty singiel z albumu nagranego w listopadzie 1981 odniósł sukces nie tylko w Europie,ale również został bardzo dobrze przyjęty przez Australijczyków.
John Foxx Europe After The Rain, z sierpnia 1981, autorstwa byłego członka grupy Ultravox, który interesował się nie tylko muzykę, ale również fotografię. Jego prace przedstawiające kościoły, ogrody, pomniki, publikował na okładkach swoich płyt lub dodawał do nich w formie książkowej.

 

OMD – Electricity; Orchestral_Manoeuvres_in_the_Dark, gdyż tak brzmi pełna nazwa zespolu, powstało w 1978 r. Założycielami grupy byli Andy McCluskey i Paul Humphreys, którzy fascynowali się muzyką elektroniczną spod znaku Kraftwerk i Briana Eno.

Soft Cell – Tainted Love;Naszpikowany elektroniką utwór „Tainted Love” z 1981 roku jest coverem piosenki z 1964. Jej pierwotnym wykonawca była Gloria Jones. Współcześnie wielu artystów siega po te kompozycje, m.in Nine Inch Nails, Marlin Manson, A-ha. Popularny motyw został także w utworze Rihanny SOS

Kajagoogoo OOH the be; To brytyjski zespół nowej fali, który swoją popularność zawdzięcza piosence „Too Shy” z 1983 roku. Grupa powstała w Leighton Buzzard w 1979, a jej oryginalna nazwa brzmiała Art Nouveau. Największą rozpoznawalność dał zespołowi Christopher Hamill, który po przybraniu imienia Limahl, został liderem zespołu (1982). Wtedy też zmieniono nazwę na Kajagoogoo. W 2011 zespół wydał swój pierwszy singiel, od 1983 roku, „Death Defying Headlines”.

Depeshe Mode -Photgraphic; Dave Gahan, Martin Gore, Andy Fletcher i Vince Clark, taki skład posiadał zespół w 1981 roku, czyli w momencie wydawania debiutanckiego singla „Speak&Spell. Krótko po tym, grupę opuścił Clark, który kolejno współtworzył Yazoo, współpracował z OMD, Erasure i The Assembly. Jego miejsce w zespole zajął Alan Wilder.


Nie ma konkretnej daty zakończenia mody na new romantic. Mówi się o 1983 roku, choć w niektórych źródłach wskazywana jest także data końca 1984. Niezależnie od tego faktu bardzo wielu artystów wciąż egzystuje na rynku muzycznym kontynuując równoległe style,m.in. electropop, synthpop. Poza tym ówczesne kompozycje muzyczne niejednokrotnie są inspiracją współczesnych artystów z różnych gatunków i nisz muzycznych nie tylko czystego popu.

Bonus:

Tekst powstał wskutek inspiracji audycją Grajmyż z 7 maja 2014, realizowanej w Radiu Konin w środę 7 maja pomiędzy godziną 21:00 a 22:,00.

Z wcześniejszymi podcastami można zapoznać się tu: http://radiokonin.fm/rdskn/index.php?podcast=61

Żródła:

http://romantic-synthesis.blog.onet.pl/2005/12/06/new-romantic/

http://en.wikipedia.org/wiki/New_Romanticism

http://en.wikipedia.org/wiki/Fade_to_Grey_%28Visage_song%29

http://en.wikipedia.org/wiki/Electricity_%28OMD_song%29

http://en.wikipedia.org/wiki/Soft_Cell

http://en.wikipedia.org/wiki/Kajagoogoo

http://en.wikipedia.org/wiki/Depeche_Mode

http://en.wikipedia.org/wiki/Europe_After_the_Rain

http://en.wikipedia.org/wiki/My_Own_Way_%28song%29

Zdjęcie; http://thebeautifultimes.wordpress.com/

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

Blog na WordPress.com.

Up ↑

%d blogerów lubi to: