„Girls Gone Wild” jako odbicie sprawdzonych schematów.


https://kulturalnyswiatm.files.wordpress.com/2014/01/e4d04-madonna-girl-gone-wild1.jpg?w=736

Na dwunastym albumie Madonny MDNA (2012 -ciekawa zbieżność 12:) pojawił się singiel „Girls Gone Wild”. Jest to jedna z moich ulubionych piosenek pochodzących z w/w albumu, dlatego też, chciałabym poświęcić jej trochę przestrzeni na moim blogu, ponieważ nic nie jest takie jakby się mogło wydawać, a może…

Na początek chciałabym wspomnieć, iż artystka powróciła do współpracy z Williamem Orbitem, odpowiedzialnym między innymi za sukces albumu „Ray of Light” wydanego w 1998r. Przy MDNA Madonna współpracowała także z Martinem Solveigiem oraz Benny’m Benassim.

Utwór”Girls Gone Wild” muzycznie łączy w sobie wiele nurtów i odmian muzyki pop ze szczególnym uwzględnieniem elektronicznych dźwięków (<3). Singiel jest utrzymany w tempie four-on-the-floor, podobnie jak album Madonny z 2005 roku Confessions on a Dance Floor. Utwór „Celebration” z tego albumu został zremixowany przez uznanego oraz popularnego w Europie, włoskiego producenta i Dj-a, wspomnianego już Benny’ego Benassiego, który tym razem miał czynny udział w tworzeniu albumu, a przede wszystkim piosenki „Girls Gone Wild”.

Wideoklip wyreżyserowany przez duet Mert and Marcus , opublikowany w marcu 2012 roku,stanowi typowe odbicie artystyczne, jakie znamy już z końca lat 80. i początku 90. nierzadko łączące elementy religijne z innymi aspektami wizualnymi, niejednokrotnie wywołując skandale. Ja uwielbiam tę piosenkę za przyjemny bit, i rzadko kiedy zwracam uwagę na teledyski. Panowie w rajtuzach i wspólnie liżący jabłko w dość erotyczny sposób nigdy nie będą w moim typie:) Podobnie jak wykorzystywanie symboliki korony cierniowej, w taki lub inny sposób. Jednak wiem, że jest to część kultury i zawsze się znajdzie ktoś, kto będzie burzył istniejącą hierarchię, jednocześnie tworząc nowe. Taki jest świat od wieków, i nikt tego nie zmieni. Jednakże czarno-biała stylistyka łagodzi co nie co, wskazując jednak na istotne dla całej konwencji utworu elementy wyzwolenia.

Najpopularniejszą „uczennicą” Madonny jest Lady GaGa niejednokrotnie inspirująca się twórczością Królowej Popu, a ponad to także Włoszka z pochodzenia. Wzajemnie inspiracje Madonna > Lady GaGa < Madonna można zauważyć m.in. w piosence „Alejandro” także przeplatającej elementy religijne i seksualne w dość specyficzny i kontrowersyjny sposób oraz w późniejszej twórczości.

Zapraszam również do obejrzenia:

oraz przeczytania:

https://kulturalnyswiatm.wordpress.com/2013/10/03/im-cant-stop-thinking-about-die-another-day/

Źródło:

http://pl.wikipedia.org/wiki/MDNA_%28album%29

http://en.wikipedia.org/wiki/Girl_Gone_Wild

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

Blog na WordPress.com.

Up ↑

%d blogerów lubi to: