Od rosyjskiej ballady do Origii. Możliwe?


DSC02787

„Shine, Shine, My Star” („Гори, гори, моя звезда”) to popularna rosyjska ballada.

Jej autor jest nie do końca znany. Czasem wspomina się Nikolay’a Gumilyov’a, innym razem Ivana Bunina (laureat literackiej nagrody Nobla), a najczęściej Aleksandrowi Kolchakowi.

Zdaniem Yeleny Ukolovey piosenka powstała z okazji 700-lecia Moskwy w styczniu 1847 a muzykę skomponował Pyotr Bulakhov (Петр Булахов).

Jakkolwiek utwór ten nie zdobył popularności, aż do 1915 roku. Przełom nastąpił, kiedy przearanżowanie wykonanie Vladimira Sabinina było dostępne na czarnej płycie gramofonowej.

W 1944 balladę tę wykonywał Georgy Vinogradov. Ciekawostką jest to, iż utwór przeznaczony do wykonywania tylko przez tenora został zaśpiewany przez basowego wokalistę Boris Shtokolov, co było przełamaniem tradycji.

Wykonanie Anreva Korylova:

Ja utwór ten poznałam po raz pierwszy w wykonaniu Origii, chociaż kilkadziesiąt lat wcześniej śpiewała go również Anna German.

Anna German:

Origa:

Co do Origii (własc. Olgi Yakovlevney) natomiast, to poznałam ją, a właściwie jej muzykę dzięki koleżance, która kiedyś podsunęła mi ścieżkę dźwiękową do filmu, serialu anime „Ghost in the Shell”, która przyniosła jej światową karierę. Wspaniałe kompozycje jej przyjaciółki Yoko Kanno wypełnione wokalami Origii, Gabrieli Robin i Mai Sakramoto doskonale łączą się z video.

Origa jest artystką, która jest związana z muzyką od ponad 20 lat. Po studiach wyjechała do Japonii na kilka festiwali w Saporro, jako reprezentantka kultury rosyjskiej (urodziła się w Nowosybirsku). W 1993 roku podpisała swój pierwszy kontrakt muzyczny z ROAD&SKY Organization i działa nieustannie, aż do teraz.

Więcej:

http://en.wikipedia.org/wiki/Shine,_Shine,_My_Star

http://en.wikipedia.org/wiki/Origa

http://origamusic.com/

Reklamy

One thought on “Od rosyjskiej ballady do Origii. Możliwe?

Add yours

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

Blog na WordPress.com.

Up ↑

%d blogerów lubi to: